Choď na obsah Choď na menu
 


Co bolo, bolo ...

MOZOLE, Žilina
          Na začiatku bola kotlina a slovo, pekné, teplé a z toho slova, niekedy okolo roku 1986,  vznikla zárodočná bunka hudobnej spolupráce troch občanov. Zatiaľ ešte bez názvu začali tvoriť pesničky  Palo „Kaper, Kartón, Balu“ Mišenčík, gitara, spev, Lubor „Bobo“ Lenko, hudba, texty, gitara, spev a Milan Smoleňák, basa, ktoré (tie pesničky) hrávali „len tak“.  Ani si neuvedomili veľkosť významu svojho činu, že vlastne vytvorili  Jadro ďalších hudobných zoskupení.

V roku 1988 sa skontaktovalo (to jadro) so skupinou PRAMEŇ, ktorú sprevádzali na niekoľkých podujatiach, vypomáhajúc kontrabasom, gitarou a spevom. Po krátkom čase sa  PRAMEŇ rozpadol. Keďže však mal (ten PRAMEŇ) za sebou vtedy povinné prehrávky (tzv. umelecké skúšky spôsobilosti, bez ktorých kapela nemohla verejne vystupovať) a  pôvodné Jadro chcelo v činnosti pokračovať, opäť sa osamostatnilo, ale ponechalo si názov PRAMEŇ.  (Ach tí špekulanti, ako elegantne prešli cez rozum vtedajším úradom. Teraz si z toho berú príklad s.r.očky).

V roku 1990 sa pomenovalo (to Jadro, ten PRAMEŇ) na OTLAKY. V tom čase pribudla
do OTLAKOV aj nová bledá tvár Miloš Melich, ústna harmanika, spev, a speváčka Lea Harťanská s hlasom, ktorý bol iba jedným artiklom z jej veľkých predností. Tieto personálne zmeny spôsobili postupnú zmenu počiatočného cítenia a pesničky  z pera gitaristu a speváka Luba „Boba“ Lenka získali väčší trampský nádych. Zúčastňovali sa na podujatiach zameraných na trampskú, folkovú a country hudbu napr.: Zaprášené cesty, Čičmany...
Vo vyššie uvedenej zostave skupina hrávala do roku 1995. V tomto čiernom roku musel odísť na vandrovku za prácou do sveta jadrový člen Palo „Kaper, Kartón, Balu“ Mišenčík, a tým spôsobil ukončenie činnosti OTLAKOV. Muzikanti sa rozišli domov, ku svojim, v potu tváre lopotiacim sa príbuzným.

Na kultúrnom nebi kotliny severozápadného Slovenska zavládlo T-I-CH-O. Ľudia chodili, bezprizorne blúdili, pýtali sa, poštu nikto nepreberal, neodpovedal, cesty boli ešte zaprášenejšie, Čičmany čipkovanejšie, mračná leteli, meluzína kvílila, kurzy stúpali, kurzy klesali, cudzie kapely prichádzali, odchádzali, záľaha šedi, no DES-BES.

Až raz, jedno ráno roku 1999, začalo svitať na lepšie časy. Nad južnou hranicou Slovenska začalo vychádzať farebné slúnátko a od Bratislavy sa hore Považím tlačilo jeho farebné svetlo. To sa Palo „Kaper, Kartón, Balu“ Mišenčík vracal z vandrovky. „Zbohom, Svetom moje Svetom, odchádzam do kotliny.“

Obyvateľstvo kotliny precitlo.

Na jeseň roku 1999 sa rozhodlo (to Jadro), že  vzkriesi kapelu v kotline. Spolu aj s ďalšími novými bledými tvárami znovu zmobilizovali zoskupenie a začali hrať opäť pod staronovým názvom OTLAKY.
Mobilizácia zastihla pripravených týchtoka:
Pavel „Kaper, Kartón, Balu“ Mišenčík – gitara, spev, pivo, víno, sóda, nanuk
Lubor „Bobo“ Lenko – texty, hudba, gitara, spev, pivo
Milan „Pedagog“ Smoleňák – basa, kontrabas, spev, učiteľ
Stano „Profesor“ Turek – gitara, mandolína, steelka, ústna harmanika, malinofka
Katka Tureková – spev, ozvučné drievka, biele víno – iba na hlas
Ala Serbínová – spev, tamburínka, sukne, biele víno – iba na hlas
Milanko Chrastina – spev, okuliare, klobúk, pivo, biele víno – iba na hlas
Miro „Kerchov, Stavba“ Bobula – mandolína, jedno pivo
Mišo „Xicht, Rajder“ Serbín – technika, zvuk, pódiová kultúra a pohyb, vyvážená osobnosť,
                                      všetko a Sajuz nerušimij...

V tomto plodnom období dokonca skoro všetci založili, dnes už bývalé združenie Countryfest, ktoré sa venovalo organizovaniu súťaží v country tancoch. Predsedom bol najváženejší člen Mišo „Rajder“ Serbín (145kg v najlepšom období).

Pod názvom OTLAKY skupina príležitostne vystupovala až do roku februára 2003, kedy
zo skupiny odišiel basista Milan „Učiteľ“ Smoleňák a na jeho miesto nastúpil nový:
Mišo Bukviš – basa, spev, organizovanie, pivo + borovička = komplet, víno iba príležitostne,
                       potom kapustnica.

Touto výmenou členov sa zmenil aj názov zoskupenia na MOZOLE, ďalšie štádium OTLAKOV, ktoré (to štádium) ukazuje náväznosť na pôvodné pesničky a hudobné zameranie. Príchodom nového basistu sa tiež začala  zjednocovať chuť členov kapely na komplet a ráno kapustnica.

Počas rokov 2003 až január 2006 sa pôvodne osemčlenná kapela postupne menila, zmenšovala a MOZOLE sa scvrkli na trojčlenku.
Palo „Kaper, Karton, Balu“ Mišenčík – gitara, spev, komplet, potom uhorky (tu má ešte rezervy)
Lubor „Bobo“ Lenko – texty, hudba, gitara, spev, kazoo, tamburínka, komplet,
                                    peši domov a kapustnica
Mišo Bukviš – basa, spev, technika, zvuk, organizovanie, komplet a kapustnica

Od januára do mája 2006  táto trojčlenka prepracovala repertoár pôvodných pesničiek
a doplnila tanečné „povinné skladby“ a ešte v tom roku začala vystupovať na rôznorodých podujatiach od tichého hrania na počúvanie pri krbovej vložke v chránenej krajinnej oblasti, cez  záhradné party a  matiné, countrybály a tanečky, bujaré oslavy až po koncertné vystúpenia.   

Takto si krásne vyhrávali až do leta 2010. Potom si dali tvorivú dovolenku do leta 2011, kedy sa rozhodli, že rozšíria svoje rady o ďalších členov, ktorí láskavo súhlasili. Pochádzajú zo slávnej kapely TELEGRAF, v ktorej hrával v predhistorickej dobe aj Mišo. Sú to ostrieľaní rockový vaľciři zo severu, s tvárami ošľahanými vetrami kaviarenských ventilátorov, zdravej zelenkastej farby
s rukami rýchlymi ako triola.
Lada Reháková – spev, tanec, prednes jednej básne, violončelo a svetoznáma
Braňo Rehák – klávesy, všetko si pamätá
Anton Škorčák – bicie, pekné meno a: „Tak chlapi, začneme naplno a postupne budeme zrýchľovať.“
Vzhľadom ku skutočnosti, že sa poznajú s vedúcim Mišom, našťastie nebolo treba meniť žáner ani chuť kapely,  tá zostáva prakticky nezmenená = komplet, sofistikovane doplnený
o miestne špeciality.
Trošku prispôsobili názov, aby odrážal nové vetry, bez ktorých sa ani hlísty nepohnú. Takže čochvíľa sa môžete tešiť na decibelovú smršť v podaní kapely
MOZOLE, LADA A JEJ MOZOLE.


To bee Continue...      
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Vypočuť ste si ich mohli na rôznych miestach: Žilina a široké okolie, Špačince a blízke okolie, Zlatovce za krčmou, Moravské Lieskové za dedinou, Dobrá voda za dažďa, Černová za barom, Banská Štiavnica za cestovné...
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
CD1:  Live demo zo skúšobne pod názvom "Chodníčky“
CD2:  ...á, čo s tým budeme robyt.?..?
CD3:  v štádiu prípravy